In Polish

Spotkanie nt. Miast Bliźniaczych w Swindon 25.11.2004

Na spotkaniu sieci miast bliźniaczych Swindon omówiono wiele nowych inicjatyw współpracy.

* podjęto dyskusje i plany zorganizowania meczu żużlowego pomiędzy Swindon Robins i Apatorem Toruń,
* istnieje możliwość nadania jednej z ulic w Swindon nazwy związanej z Toruniem,
* podjęto inicjatywę wymiany rodzin z pomocą funduszu miast bliźniaczych UE
* Marek Czarnecki, nagrodzony fotograf, współpracuje z Rubber Dragon nad stworzeniem albumu prezentującego panoramy Swindon


Swindon Twinning Exhibition stała się już faktem.

Obchody rozpoczeły się w Swindonskim Museum Koleji już 30 września 2004 od uroczystej kolacji, Steam, na której goścmi honorowymi były delegacje miast bliżniaczych: Salzgitter (Niemcy), Ocotal (Nikaragua), Toruń (Polska), Imatra (Finlandia).
Toruń reprezentowali:
Zbigniew Fiderewicz (Vice Prezydent Torunia),
Bogdan Major (Przewodniczący Komisji Współpracy, Rozwoju i Promocji Miasta),
Agnieszka Lisek (z Wydziału Rozwoju i Integracji Europejskiej),
Henryk Tomaszewski (Biuro Programów Międzynarodowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika),
Romuald Poślednik (Fundacja Polsko Brytyjska przy International House).

W kolacji uczestniczyli rownież ludzie aktywnie działający w grupie Swindon-Torun: Stan Pająk, Krzysztof Bulzacki oraz Sylwia Sitek.
Było to spotkanie typowo integracyjne.
W piatek 1 Pazdziernika 2004 rozpoczeła się Konferencja. Po uroczystym powitaniu gości przez Mayor'a Swindonu, nastąpiło oficjalne otwarcie Wystawy.
Torun prezentują na wystawie prace Toruńskiego fotografa Marka Czarneckiego.

Po prezentacji przedstawiciela Salzgitter, nadszedl czas na Toruń, Vice Prezydent wspomniał o bogatej historii toruńskiej, ale też o współczesnej gospodarce, turystyce i planach rozwoju. Pokazany też został film o Toruniu.
Następnie prezentowały się Ocotal i Imatra, po czym kilka słów dodał Daryl Jones (przedstawiciel Wydziału Europejskiego i pozyskiwania funduszy strukturalnych w Swindon). Mowil o tym w jaki sposob zdobywac fundusze i jak On to robi, a przecież Swindon dostaje okolo 2 mln funtów rocznie z UE.
Póżniej nastąpiła część 'robocza' Konferencji. Pod przewodnictwem David Bruce i Julia Hasse odbyły się dyskusje w grupach na temat: turystyki, rozwoju regionalnego, kultury, sztuki, gospodarki i polityki. Podczas wspólnych dyskusji, uczestnicy poznawali specyfikę zaprzyjażnionych krajów i regionów, uczyli się od siebie na wzajem, jak też szukali rozwiązań i dziedzin, na które można uzyskać fundusze z Unii Europejskiej.
Wieczorem delegacja Polska odwiedziła istniejący już ponad pięćdziesiąt lat Polski Dom Parafialny w Swindon.

Sobota, byla juz dniem przeznaczonym poznaniu Swindonu, jak też jego okolic. Między innymi zaproszeni goście odwiedzili niezwykle miejsce - Avebury, gdzie znajdują się mistyczne prehistoryczne kamienne kregi.
Natomiast wieczorem wszyscy zostali zaproszeni przez Mayor'a Swindon, na występ Swindon Pegasus Band, który odbył się w Wyvern Theatre.

Spotkanie zakończyło się lampką wina wszystkich uczesników Konferencji w Teatrze.
Przedstawiciele miast partnerskich wrócili już do domów, ale wystawa będzie eksponowana do 24 Pażdziernika 2004. Można ją oglądać w Muzeum STEAM w Swindon.


Pierwsze, nieoficjalne jeszcze kontakty pomiędzy Toruniem i Swindon zainicjowała tamtejsze władze oraz Polonia, w kwietniu 2002 r. Przyjechał wówczas do Torunia prezydent miasta – Stan Pająk, mający polskie korzenie oraz przedstawiciel wspólnoty polskiej Marek Sarnowski. W czerwcu 2002 r. do Anglii pojechała delegacja władz Torunia.Toruńska delegacja, w skład której obok ówczesnego prezydenta Wojciecha Grochowskiego weszli członek Zarządu Miasta Piotr Całbecki oraz kierownik Biura Integracji Europejskiej i Współpracy Michał Korolko, odwiedziła m.in. funkcjonującą od 1895 r. Izbę Przemysłowo-Handlową, college, uniwersytet w Bath, który otwierał wówczas w Swindon swoją filię, budowę szpitala, miejscowe zakłady komunikacyjne.

- Anglicy mają dostęp do europejskiego funduszu społecznego i z tego funduszu pozyskali na różne projekty w ciągu ostatnich 2 lat spore środki 2,5 mln funtów – powiedział po wizycie Piotr Całbecki. - Toruń chce korzystać także z tego typu doświadczeń. Liczymy też na wymianę wolontariuszy, którzy dzięki funduszom z Unii Europejskiej będą mogli odbywać staże językowe w Anglii. Najistotniejszy jednak, ale zarazem najtrudniejszy do zrealizowania jest gospodarczy kontekst współpracy. Mamy nadzieję, że uda nam się poznać mechanizm pozyskiwania inwestorów, a być może zachęcić tych, którzy zainwestowali już w Swindon.

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 License.